Skąd wiemy, czy nie porównujemy gruszek do jabłek? Standardy raportowania wciąż stanowią otwartą dyskusję do systematycznego budowania kultury raportowania wokół wskaźników ESG. Każda organizacja publikując swój raport – aktywnie włącza się do tego dyskursu, dzięki czemu ma możliwość...
Biznes + NGO: czy to się może udać?
Dziś, świadomy III sektor musi zadać sobie pytanie, jak realnie włączać się w dialog w biznesem, i jak odpowiadać na jego potrzeby dostrajając się do globalnego trendu ESG. Dlaczego? By efektywnie i elastycznie – w duchu agile, realizować strategie i wypełniać swoje cele statutowe.
Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR tj. corporate social responsibility) to trend w biznesie, uzupełniający działania strategiczne, w kontekście zabezpieczenia interesów społecznych i środowiskowych, nastawiony na wspieranie społeczności lokalnej, integrowanie grupy interesariuszy organizacji, w tym pracowników i ich rodzin, partnerów i wreszcie klientów.
Czym zatem jest CSR? Na pewno nie jest marketingiem, PR-em, sprzedażą, reklamą, filantropią, dobroczynnością, pudrowaniem niedoskonałości lub braków, “odwracaniem kota ogonem”, czyszczeniem sumienia, “malowaniem trawy na zielono”, tematem zastępczym. CSR to przemyślana strategia działań o szerszym lub węższym zasięgu, adresowana do konkretnego odbiorcy lub grupy odbiorców oraz, co kluczowe, jego istotą jest realne i precyzyjne włączanie się w strategię biznesową. CSR to nie działania od akcji do akcji, to styl funkcjonowania organizacji na co dzień, to wyczuwalny element kultury organizacyjnej, mocno osadzony w DNA firmy i spójny z jej misją i wartościami.
Dlaczego biznes potrzebuje NGO?
Organizacje pozarządowe w generowaniu i pomnażaniu kapitału społecznego nie mają sobie równych. To tu pasja i zapał znajdują ujście w działaniu, w robieniu. Po prostu. To, ale także doskonała znajomość potrzeb beneficjentów – to największy zasób NGO. Biznesowi współpraca z III sektorem po prostu się opłaca, dopóki NGO będzie spójny ze swoją strategią, a szukając punktów styku, nie straci z horyzontu swojego WHY – odpowiedzi na pytanie “po co, dla kogo i dlaczego działamy?”. Biznes potrzebuje NGO, bo ta synergia inspiruje, uwiarygadnia i może zostać zwielokrotniona. Ta niezależna i mocno osadzona w konkretach postawa NGO, jest zdecydowanie czynnikiem wpływającym na partnerską relację z biznesem.
Czy NGO musi umieć sprzedawać by osiągać swoje cele?
Tak. Zupełnie tak samo, jak przedstawiając projekt, w który wierzymy i który rozwiązuje jakiś problem wywieramy wpływ na naszego odbiorcę powodując, że zrobi to, co niezbędne do zrobienia, by projekt zrealizować. Dlaczego miałby to robić? Komunikując się językiem korzyści, wchodzimy w czyjeś buty i doświadczamy sytuacji naszego odbiorcy. Stąd też wiemy, rozumiemy i czujemy, dlaczego współpraca z nami zwyczajnie się opłaca. Będąc ambasadorem tego, co robimy i jak to robimy – sprzedajemy zawsze i wszędzie. Taka postawa wobec biznesu to ważna kompetencja.
Zobacz inne wpisy
ESG w biznesie – szansą dla NGO.
Dziś raportowanie niefinansowe ESG (E – environmental = środowisko, S – społeczeństwo = kwestie społeczne, G – governance = ład korporacyjny), a za chwilę raportowanie zrównoważonego rozwoju w świecie biznesu wypiera można by rzec – miękki CSR, dzięki swoim precyzyjnym ramom, do których...
Dlaczego już zaraz nie będziemy mówić “raport niefinansowy” ?
Raport ESG, zwany dziś jest raport niefinansowym, z uwagi na prezentację wskaźników do tej pory nie raportowanych w sprawozdaniach finansowych. W niedługim jednak czasie terminologia “raport niefinansowy” zostanie zastąpiona “raportem zrównoważonego rozwoju”. Powodem są liczne uwagi...